Χάρη σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Τα κομμάτια που μου έγραψες τα έχω διαβάσει στον 4178 αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να τα αποκωδικοποιήσω. Συγκεκριμένα, αν πχ είχα 10τμ Η/Χ τακτοποιημένο με 3843 και 20τμ αυθαίρετο χώρο τακτοποιημένο με 4014, τώρα που θα πρέπει να περάσω την δήλωση στον 4178, θα πρέπει να κάνω ένα φύλλο καταγραφής για τον αυθαίρετο κι ένα για το Η/Χ? Σε ποιό σημείο του προγράμματος του ΤΕΕ μπορώ να προσθέσω ήδη τακτοποιημένο Η/Χ;
Όσο για αυτό που γράφεις για τον συμψηφισμό των προστίμων, νομίζω η γενικότερη λογική του 4178 είναι πως κάνει εφικτή την επιστροφή των χρημάτων. Η εγκύκλιος 3 αναφέρει χαρακτηριστικά:
" Προσεχώς με υπουργική απόφαση θα καθορισθούν οι περιπτώσεις και η διαδικασία τυχόν επιστροφής προστίμων οταν το πρόστιμο που υπολογιζεται σύμφωνα με τον νεο νομο είναι μικρότερο του ποσού που έχει καταβληθεί για την ολοκληρωμένη πράξη υπαγωγής". Υποθέτω ειδικά στην Θράκη που πλέον προβλέπεται έκτπωση 80%, ένας που πλήρωσε εφάπαξ το ποσό στον 4014 θα περιμένει κάποια επιστροφή
Τέλος να ρωτήσω κάτι το οποίο το έχω κάπως μπερδεμένο στο μυαλο μου. Όταν ο 4178 αναφέρει στο άρθρο 9, "Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης" σε τι αναφέρεται, σε τετραγωνικά ή χιλιοστά; Στο παράδειγμα, που έφερα στο προηγούμενο post, δεν κάνω σωστά τον υπολογισμό για μια οριζοντια ιδιοκτησια; Κάνω κάτι λάθος; Πρέπει να μετατρέψω τα αυθαίρετα τετραγωνικά σε χιλιοστά βάση αναλογίας, και να τα συγκρίνω με τα χιλιοστα του διαμερίσματος σε σχέση με το οικόπεδο;
Ευχαριστώ.